Чому повість А. С. Пушкіна названа “Капітанська дочка”

У повісті автора займають не тільки історичні події, але й життя звичайних людей у даних умовах. Автор простежує, як час і події змінюють хід життя, змінюють, ламають людські долі. Темою повести є зображення історичних подій, але для автора важливіше те, як поводяться люди в критичній ситуації. Тому в центрі повести моральні проблеми: честь,

Борг, совість.

Життєві випробування розкривають у людині невідомі часом йому самому якості характеру. Пушкіна говорить про те, що в людини їсти шанс урятуватися, якщо він чесний, шляхетний і милосердний.

Здається, що сама Історія не тільки карає й губить, але й піднімає людей, благоволить їм.

Особливо яскраво це виявилося в долі Маші Мироновій, дочки коменданта Білгородської міцності капітана Миронова. Вона виявилася в центрі всіх подій. Через неї виникає сварка й дуель між Гриневым і Швабриным. Заради її щасливо уник страти Гринев їде назустріч невідомості в зайняту повсталу Білгородську міцність.

Нарешті, його небажання вплутувати Машу в розгляд про його мниму зраду позбавило Гринева можливості виправдатися й захистити свою честь. Головні випробування в житті Маші Мироновій починаються тоді, коли

до міцності доходить слух про наближення Пугачова. Батьки вирішили відправити Машу в безпечне місце, але не встигли.

У день узяття міцності героїню осягає страшне нещастя – загибель батьків. Вона виявляється в руках нового коменданта міцності – зрадника Швабрина. Він тримав її на хлібі й воді, домагаючись у такий спосіб згоди стати його дружиною. Нещасній Маші довелося винести багато страждань і принижень за свою відмову вийти заміж за нелюбимого й зневажуваного нею людини. “Мені легше було б умерти, ніж зробитися женою такої людини, який Олексій Іванович”, – говорить вона. Вона, як і її батько, знайшла в собі сили й мужність не змінювати своїм переконанням.

Гринев за допомогою Пугачова звільняє Машу.

Здавалася б, її доля із цього моменту починає складатися щасливо. Гринев відправляє Машу у свій маєток. Його батьки “искренно прив’язалися” до “милої капітанської дочки” і не бажали для сина ніякої Іншої нареченої, крім Маші. Незабаром бунт був подавлений, і самозванець пійманий. Але зненацька виникає нове й, мабуть, сама складна перешкода: по неправдивому обвинуваченню в зрадництві арештований Гринев.

Маші здається, що саме Маша стала причиною нещасть героя, що заради її повинен був вдатися до допомоги самозванця. На наслідку, пояснюючи своє поводження під час бунту, Гринев не пояснює щиру причину своїх взаємин з Пугачовим, не бажаючи, щоб ім’я коханої навіть побічно фігурувало в справі про зраду.

Тепер уже приходить черга Маші допомогти своєму улюбленому, тепер тільки від її залежить і його Майбутнє, і її власне щастя. Вона вирішує їхати до самої імператриці просити за Гринева. Непросто далося Маші це рішення. Вона перший раз приймає на себе таку відповідальність: це вже відповідальність не тільки за себе, але й за майбутнє, за честь Гринева і його сім’ї.

Чесність і щирість Маші переконали імператрицю, і Гринев одержав прощення. Махаючи зрештою змогла перебороти всі перешкоди й улаштувати свою долю, своє щастя. Тиха й боязка Капітанська дочка в сложнейших обставинах зуміла впоратися не тільки із зовнішніми перешкодами.

Вона переборола власний страх, серцем відчувши, що чесність і моральна чистота здатні розтрощити недовіру, несправедливість і зрадництво.

У назві повести виявилася данина поваги й замилування скромною милою дочкою геройски загиблого капітана Миронова. У дуже важких умовах вона так само, як і її батько, виявила твердість і мужність. Завдяки природному розуму, чесності й щирості вона змогла врятувати чесне ім’я свого нареченого й допомогла відновити справедливість. Фінал повести прикрашений, і це зовсім не випадково: автор хотів показати, що шляхетна людина зберігає достоїнство в будь-якій ситуації, а честь і шляхетність не залишаються непоміченими, неоціненими


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чому повість А. С. Пушкіна названа “Капітанська дочка”