“Чи можна вважати “Портрет Доріана Грея” моральною чи аморальною книгою?”

Питання моралі і моральності людини – одне з найскладніших питань сучасного світу. І це надзвичайно важливо в обставинах сучасного світу. Сучасний світ влаштований так, що тут панують гроші, за які сьогодні можна практично все. А моральність при цьому відходить на другий план.

Моральність – це категорія, яка забезпечує духовні взаємини між людьми, в той час як сьогодні найголовнішим вважається матеріальне, воно займає більш високе місце в ієрархії цінностей людини.

Питання моралі піднімаються не тільки звичайними людьми, але

і самими відомими письменниками, які розбиралися в житті набагато краще звичайних людей, обивателів. І дослідження питань моралі – це одне з найголовніших завдань багатьох письменників, про що б конкретно вони не писали. Оскар Уайльд – визначний письменник свого часу. Він чудово розумів як суспільство в цілому, так і настрої деяких членів цього суспільства окремо. Чудово обізнаний він був і про умонастрої представників вищого суспільства того часу, в якому він жив.

Він написав відомий роман “Портрет Доріана Грея”, у якому досліджував деякі питання моралі.

З одного боку, даний роман описує аморальну

людини. Доріан Грей був гедоністом, тобто людиною, яка по суті не має ніякої моралі. Для гедоніста найголовніше – це отримання задоволень, чого б це не коштувало. До інших людей гедоніст відноситься споживацьки, тобто він дивиться на них як на предмет, з якого повинна бути користь.

Ні про яку мораль у таких людей не може і йтися. А людські задоволення або навіть шлях у напрямку до них дуже часто лежать поза рамками суспільної моралі. В деяких життєвих випадках ми бачимо, що мораль і суцільні задоволення від життя не є сумісними.

Втім, з іншого боку, ми бачимо як гедоніст Доріан Грей, який вимірював все виключно власною вигодою, був за це жорстоко покараний. Як правило, людина, яка виходить за рамки моралі, несе за це відповідальність. У випадку з Доріаном Греем відповідальність за свої дії деякий час вдавалися відкласти, адже вся відповідальність покладалася не на молодого чоловіка, а на його портрет. Але навіть це не змогло тривати вічно.

Поступово молодий чоловік виходив з себе, він переживав серйозний вплив на свою психіку. Зрештою, він не витримав – зруйнував портрет і самого себе.

Я думаю, що все ж цей роман є в більшій мірі моральним. У ньому показана аморальна людина, але в той же час за цю аморальність їй доводиться платити надзвичайно високу ціну. Якби Доріан Грей зміг жити і відчувати себе чудово, а його портрет виносив би всі його злодіяння вічно, лише тоді можна було б сказати, що цей роман був би аморальним.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

“Чи можна вважати “Портрет Доріана Грея” моральною чи аморальною книгою?”