Будинок – зосередження культурних і духовних цінностей (По романі М. А. Булгакова “Біла гвардія)

1. Манера оповідання. 2. Герої роману. 3. Символи в добутку. 4. Цінності сьогодення й минулого.

Доля великого російського письменника М. А. Булгакова була дуже непростою.

Творчість Булгакова дозволяє нам краще зрозуміти все, що діялося в Росії після Великої Жовтневої соціалістичної революції Свій роман “Біла гвардія” письменник присвятив Л. Е. Белосельской-Бєлозерською, що стала його другою дружиною. Роман був написаний в 1925 році Дуже цікава манера оповідання. Булгаков звернувся в традиціям російської класичної літератури, які вже

сприймалися як “старомодні” і непотрібні.

Письменник показує саму звичайну сім’ю, що живе в Києві в “будинку білого генерала”. На Україні йде страшна братовбивча війна, що стала наслідком революції Про це сказано на самому початку: “Великий був рік і страшний рік по Різдві Христовому 1918, від початку ж революції другий”. Героями роману “Біла гвардія” є Олексій Турбін, його сестра, чарівна Олена, молодший брат Николка, чоловік Олени, а так само “стародавні” друзі дитинства.

У цьому добутку життя сім’ї показане із дрібними побутовими подробицями. Ми довідаємося про те, що в будинку

Турбиних були стародавній годинник, грубка з кахлями, книжкові полки.

Здавалося б, ці предмети не мають якогось значення, вони могли зустрітися в кожному будинку Однак у творчості Булгакова немає й не може бути нічого випадкового. Предмети, про які говориться у романі, мають своє значення. Вони персоніфікують собою мирне, спокійне щасливе життя, що, на жаль, пішла в минуле.

Людина не може залишатися байдужим до власного побуту. Улюблені предмети потрібні не тільки для особистого комфорту. Вони значать набагато більше, символізують для людини його простір, місце, де він відпочиває душею Із древнім мудрецем неможливо не погодитися. Будинок дуже багато значить для людини, він виступає як зосередження культурних і духовних цінностей.

Побут і буття – слова одного кореня.

Духовні цінності не можуть існувати без цінностей матеріальних. У романі Булгакова “Біла гвардія” предмети з’являються не тільки й не стільки як цінність матеріальна, вони сприймаються нами насамперед як цінність культурна. Обстановка, у якій живе сім’я Турбиних, не мінялася із часу їх раннього дитинства И нам, читачам, надається можливість довідатися про цій мирке всі або майже все.

Побутові дріб’язки залучають, зачаровують нас.

Вони не тільки не здаються несуттєвими, але, навпроти, розростаються до філософського сприйняття. Життя, до якого звикли Турбіни, звичн і мирна, закінчилася. І тільки обстановка, що не мінялася багато років, дає відчуття надійності й захищеності. Однак це враження кінцеве ж обманчиво.

Криваві події не минуть сім’ю Турбиних.

У романі поступово нагнітається відчуття, що от-от відбудеться щось непоправне. Турбіни це прекрасно розуміють. Але намагаються відстрочити неминуче, створити для себе ілюзію, що все йде як раніше.

Саме тому для них самих настільки важлива звична домашня обстановка: самовар, біла скатертина, стародавні бронзові годинники, що грають гавот і інші годинники, які б’ють баштовим боєм, резцовая пекти, килими, “бронзова лампа під абажуром, кращі на світі шкапи із книгами, що пахнуть таємничим шоколадом, з Наташей Ростовой, Капітанською Дочкою, золочені чашки, срібло, портрети, портьєри… “. Все це дуже потрібно для людини. Але після революції символи затишку втрачають свою цінність, починають сприйматися як щось непотрібне, застаріле.

Нові хазяї життя – пролетарі – заперечують далекі їхньому менталітету культурні цінності. І всвязи із цим особливо гірко спостерігати за сім’єю Турбиних, які як би прощаються з культурою епохи, що йде Стає ясно, що пройде зовсім небагато часу, і від колишньої величі нічого не залишиться.

Підуть у минуле затишні будинки з гарними меблями й безліччю дорогих серцю предметів. Булгаков не випадково детально зображує обстановку будинку Турбиних. Ці деталі нам говорять дуже багато, змушують задуматися, наскільки гармонічної було життя людей до страшного сімнадцятого року.

Турбіни й Тальберг усвідомлять: “життя… їм саме перебило на самому світанку. Давно вже початок мести з півночі, і мете, і мете, і не перестає, і чим далі, тим гірше”.

У них є неясна надія, що все зміниться в кращу сторону. Однак з кожним днем ця надія гасне, “а навкруги стає всі страшнее й страшнее”. Насувається щось страшне й непоправне.

Турбіни не можуть цього не розуміти, адже вони розумні, утворені люди. Вони неспроможні що-небудь змінити И страх перед катастрофою вони намагаються заглушити, поринаючи в мир власного будинку.

Тут так само добре, затишно, як було багато років тому. Як жаль, що незабаром цьому прийде кінець. “Упадуть стіни, полетить сокіл з білої рукавиці, потухне вогонь у бронзовій лампі, а Капітанську Дочку спалять у печі”.

Новим “хазяям життя” не потрібні цінності минулого. І не випадково у романі Булгаков говорить про те, що в печі згорить “Капітанська дочка”. Ця книга як би персоніфікує культурні цінності, яким не встояти перед агресивним натиском “Упадуть стіни” – цією фразою Булгаков попереджає, що в небезпеці виявляється одна з головних людських цінностей – будинок.

Будинок не в змісті житло однієї сім’ї, а більше широке поняття. Є мудре англійське прислів’я: “Мій будинок – моя міцність”. І у романі “Біла гвардія” будинок сім’ї Турбиних – це символ щасливого й гармонічного життя утворених, розумних і найвищою мірою гідних людей Соціальні катаклізми руйнують те, що було гарним, правильним.

Що приходить замість? Тільки щось страшне, незрозуміле, загрозливе. Старі традиції йдуть у минуле. А нове життя приносить тільки криваву дійсність У романі Булгакова “Біла гвардія” є автобіографічні мотиви.

Письменникові довелося на собі випробувати всі тяготи громадянської війни.

Булгаков мав свою точку зору на революцію й усе, що пішло за нею. Письменник зовсім не випадково настільки докладно зображує дрібні подробиці побуту сім’ї Турбиних. Він згадує життя власної сім’ї, що була для нього самого уособленням щастя й гармонії.

Булгаков народився сім’ї професора кафедри західних віросповідань Київської духовної академії. Ставши дорослим, письменник завжди згадував про своїй “безжурній” юності, про те, яким затишн і теплим був рідною будинок У сім’ї Булгакових була дивно доброзичлива атмосфера. Саме такі ж відносини письменник показав у романі “Біла гвардія”.

На самому початку роману, коли мовлення заходить про матір Турбиних, її називають “світлою королевою”.

До власної матері в Булгакова було схоже відношення, він дуже любив і захоплювався нею. Батько письменника був дуже працьовитою й талановитою людиною. І з дитинства Михайло Опанасович звик цінувати освіченість, мудрість, прагнення до знань. У романі ми зустрічаємо фразу: “Кращі на світі шкапи із книгами”.

Ці слова як не можна краще показують, наскільки вони були важливі для самого автора.

Симвороли мирного життя протиставляються руйнуванню, що несе громадянська війна. Щастя, благополуччя, гармонія йдуть у минуле. Нове життя повинна принести за собою нові цінності, духовні й культурні.

Але, на жаль, ми їх не бачимо, лише розуміємо, наскільки велика трагедія, що назавжди зруйнувала величезний шар культури


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Будинок – зосередження культурних і духовних цінностей (По романі М. А. Булгакова “Біла гвардія)