Бела – черкеська княжна

Бела – черкеська княжна, дочка мирного князя і сестра юного Азамата, який викрадає її для російського офіцера Печоріна. Ім’ям Б., як головної героїні, названа перша повість роману. Про Б. розповідає простодушний Максим Максимович. Б. – Горянка; у ній збереглися природна простота почуттів, безпосередність любові, живе прагнення до свободи, внутрішня гідність. Ображена викраденням, вона замкнулася, не відповідаючи на знаки уваги з боку Печоріна.

Проте в ній пробуджується любов, і, як цілісна натура, Б. віддається їй з усією силою пристрасті.

Коли ж Б. набридла Печоріна і він наситився любов’ю “дикунки”, вона упокорюється зі своєю долею (“Я його не примушую”) і мріє лише про свободу, гордо кажучи: “Я сама піду: я не раба його, – я княжна, княжа дочка! “

Традиційну ситуацію романтичної поеми – “втеча” інтелектуального героя в чуже йому “просте” суспільство-Лермонтов перевертає: нецивілізована героїня насильно міститься в чужу їй середовище і відчуває на собі вплив інтелектуального героя. Любов на короткий час приносить їм щастя, але врешті-решт завершується загибеллю героїні. Любовна Історія побудована на протівочувствіях:

палкий Печорін – байдужа Б., нудьгуючий і збайдужілих Печорін – гаряче любляча Б. Зіткнення двох несхожих світів закінчується трагічно. Людина, наділений більш розвиненою свідомістю, нав’язує свою волю, але його перемога обертається моральним поразкою. Врешті-решт він пасує перед цілісністю “простий” натури і змушений визнати свою моральну провину.

Зцілення його хворої душі виявляється уявним.

Ситуація ускладнюється появою третьої особи – горця Казбич, – також відчуває потяг до героїні. Але сила звичаю перевищує силу любові, і Казбич жорстоко мстить за нанесену йому образу. Повернута на рідний грунт, Б. приноситься в жертву кривавому законом горців і ображеному почуттю честі

Казбич. Отже, і повернення “додому”, в звичний уклад для Б. настільки ж трагічно, як і життя поза ним. Б. постає заручницею несумісних культурно-історичних спільнот і гине під натиском різних, але більш могутніх, ніж самі люди, сил, які грають нею, втілюючись в Казбич і Печоріна.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бела – черкеська княжна