Аналіз вірша “Бажання” Семенко

Чому не можна перевернути світ? Щоб поставити все догори ногами? Це було б краще. По-своєму перетворити. А то тільки ходиш, розводячи руками.

Але хто мені заперечить перевернути світ? Місяця стягн’уть і дати березової каші, Зорі віддати дітям – хай граються, Барви, що кричать весняно, – служниці Маші.

Хай би одягла на себе всі оті розкоші! Тоді б, певно, Петька покохав її, скільки було сили. А то ходиш цим балаганом, що звуть – природа, Й молиш: о, хоч би вже тебе чорти вхопили!

1914. Київ

Вид лірики: вірш-медитація.

Жанр: ліричний

вірш.

Провідний мотив. Ліричний герой вірша “Бажання” хоче перевернути світ із ніг на голову, і тоді, на його думку, все стане на свої місця: діти отримають зорі, а гарна дівчина – барви, щоб її покохав хороший хлопець.

Композиція. Вірш “Бажання” не поділяється на строфи, має тринадцять неримованих рядків. Поет використав верлібр, щоб повніше передати почуття героя: захоплення красою природи і сум через те, що навкруги, на його думку, немає ладу.

“Бажання” художні засоби:

    метафори: “перевернути світ”, “поставити все догори ногами”, “дати березової каші”, “місяця
    стягнуть”, “барви, що кричать весняно”; риторичні питання: “Чому не можна перевернути світ, щоб поставити все догори ногами?”, “Але хто мені заперечить перевернути світ?”; риторичні оклики: “Хай би одягла на себе всі оті розкоші!”, “о, хоч би тебе чорти вхопили!”

Віршовий розмір. Твір написаний верлібром, не має внутрішніх рим, кожен рядок нерівнонаголошений, але в цілому вірш тяжіє до ямбічної форми.

Вірш М. Семенка “Бажання”, як і інші твори, відзначається мовними й формальними експериментами й намаганням епатувати читача. Тривалий час творчість поета замовчувалася, але сьогодні вона повертається і має чималий вплив не тільки на читачів, а й на сучасних поетів, які шукають нових форм і засобів для створення власного літературного простору.

М. Семенко – єдиний митець, який був і поетом, і теоретиком українського футуризму початку XX ст. Представник авангардного мистецтва. М. Семенко вже на початку творчої діяльності виявив себе надзвичайно яскравою постаттю, а тому не вписувався в канони “соціалістичного реалізму”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Аналіз вірша “Бажання” Семенко