Аналіз “Сон” Шевченко

” Сон ” аналіз твору – тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та інші питання розкриті в цій статті.

ПАСПОРТ ТВОРУ

Рід літератури: ліро-епос.

Жанр “Сон”: сатирична поема (зразок політичної сатири). Авторський підзаголовок твору – комедія – указує не стільки на його жанр, скільки на спосіб відображення дійсності в ньому.

Тема “Сон”: зображення загарбницької політики російського самодержавства і прогнилої дворянської моралі.

Ідея “Сон”: засудження аморальності й паразитизму російського самодержавства,

заклик до самоусвідомлення народу, пробудження його національної гідності, пристрасне заперечення національного і соціального гноблення народів.

Композиція “Сон” : композиція твору спрямована на показ широкої панорами царської Росії:

    Вступ (має характер філософських роздумів); Три частини – картини закріпаченої України, сибірської каторги, столиці Російської держави – Петербурга; Завершення.

Поема написана у формі розповіді від першої особи, яка відкриває широкий простір для виявлення авторського ставлення до зображуваних подій та естетичної їх оцінки. Проте автор твору виступає

в поемі не безпосередньо, а в літературній масці умовного автора-оповідача про “напричуд дивний” сон, фантастичні пригоди й комічні події, які йому наснилися.

Експозиція: пролог, у якому поет розмірковч є над тим, що кожна людина має власну долю; зображує соціальні й моральні гріхи, які процвітають у країні. Зав’язка: лаштування п’яного ліричного героя до сну і врешті-решт його політ до неба.

Розвиток подій: змалювання загальної картини життя у часи покріпачення самодержавством простого люду.

Кульмінація: сатиричне висміювання катів і грабіжників народу.

Розв’язка: “Не здивуйте, / Брати любі, милі, / Що не своє розказав вам, / А те, що приснилось”.

Розповідь про побачене й почуте перемежовується з ліричними відступами та замальовками природи. У ліричних відступах поет висловлює свої почуття і роздуми, піддає висміюванню самодержця та його оточення. Прийом сну дає можливість авторові зобразити різні місцевості безкрайньої імперії, показати тогочасну дійсність у багатьох її проявах, “зазирнути” в історичне минуле.

Поема складається з кількох картин, що змальовують життя в селах України, життя каторжників у Сибіру й Петербурзі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Аналіз “Сон” Шевченко