А. С. Пушкін. “Я пам’ятник собі спорудив нерукотворний…” (аналіз вірша)

У вірші “Я пам’ятник собі спорудив нерукотворний…” Пушкін підбиває підсумок своєму творчому шляху. Він замислюється про сенс життя, про особливу місію, що дається кожній людині з його народження. Пушкіна виконав свою місію.

Я пам’ятник собі спорудив нерукотворний,

До нього не заросте народна стежка.

Піднісся вище він главою непокірливої

Олександрійського стовпа.

Що значить “вище”?

Пушкін порівнює духовну й матеріальне, живу поетичну думу й мертвий камінь, і в цьому полягає художня вартість вірша.

Головною темою вірша, на мій погляд, є тема пануючи й поета, земного володаря й володаря дум. Геній своєю творчістю сам ставить собі при житті “нерукотворний пам’ятник”, тому що він – голос народу, його пророк. Не хто-небудь, а він сам спорудив собі пам’ятник. Звідси багаторазово повторюване “Я”.

Пушкіна жив і затворів в “жорстоке століття”. Він пишався тим, що його поезія була вільної, волала до волі політичної й духовної.

Олександрійський стовп – це найвища у світі колона, уособлення покірності цареві й владі самого царя. Пушкіна був придворним нижчого чина, і в той же час він був людиною

найвищого покликання й призначення. Так що ж означає “вище Олександрійського стовпа”?

Це можна витлумачити і як перемогу “таємничого співака” над цензурою, перемогу над самодержавством. Пушкіна зіставляє два пам’ятники, пам’ятник матеріальний і пам’ятник духовний. Поет вступає в протиборство з “кумиром” свого часу.

Морально Пушкін переміг цього самодержавного “кумир” силою поетичного слова й високою духовністю. Пушкіна дійсно переміг час і простір. Кожний добуток поета неповторно, у кожному своя філософія й краса.

Поезія Пушкіна – це тропа до серця самого поета. У поезії він знаходить сили життя, щоб боротися із самітністю, тому що суспільство його не розуміє, не розуміє його філософські погляди.

Я вважаю, що творчість Пушкіна – це невичерпне джерело, що, як у казці, напуває “живою водою” усіх, хто до нього доторкається. Воно виховує добрі почуття, які вчать нас любити й розуміти життя. Читаючи й перечитуючи твору Пушкіна, ми щораз відкриваємо для себе щось нове.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

А. С. Пушкін. “Я пам’ятник собі спорудив нерукотворний…” (аналіз вірша)